Marlborough sounds

Je pátek 11.3. a dnes bychom měli odstartovat konečně leteckou část našeho pobytu. Podle předpovědi počasí to vypadá, že lepší bude vyrazit nejprve na jižní ostrov. Má tam být relativně hezky a na jihu bývá počasí ošidnější, takže by bylo dobře toho využít. Tady je SEZNAM POUŽITELNÝCH VEŘEJNÝCH LETIŠŤ na Novém Zélandu.

Cook strait - kontejnerová námořní loď pohledem z letadla.

Třídíme věci, co vzít s sebou a co nebrat. Jsme limitováni nosností letadla. Navíc musíme vzít také nějaký olej do motoru, záchranné vesty a kotvící lana a háky. Geoffovi musíme dát nástin letového plánu a pravidelně ho informovat esemeskami o vzletu a přistání. Také je třeba dohustit pneumatiky, zajistit zavazadla a dotankovat. Provádíme předletovou kontrolu letadla pohledem a soukáme se dovnitř. Provádíme všechny nezbytné kontroly. Vše je OK. Otáčky motoru se zvyšují, hluk v kokpitu se stupňuje, jdeme na to! „Juliet/alfa/zulu take off runway“. Paraparaumo je pod námi. „Luboši čas?“ „Je 13:30“.

Cook strait - tatáž kontejnerová námořní loď jiným pohledem z letadla.

Letíme podle pobřeží kurz Mana island. Poté měníme kurz na 270. Letíme nad mořem a blížíme se k ostrůvkům The brothers. Na jednom z nich je maják. Zkoušíme kolem něj zakroužit a pořídit nějaké snímky. Vidíme velkou nákladní loď s kontejnery. Pro změnu kroužíme nad ní.

The brothers - maják.

Fotografování z letadla není vůbec jednoduché. Je třeba se domluvit s pilotem jak nalítnout nad fotografovaný objekt. Dále je to věčný boj s odlesky, který je násoben tím, že přední okno je zakulacené. Polarizační filtr je nutností, přesto není všemohoucí a spíše pomáhá špatné změnit v ucházející než že by z ucházejícího dělal výborné. Dalším problémem je poněkud jiný charakter světla než na zemi a všudypřítomný opar. Bohužel okýnko na místě druhého pilota v našem letadle nebylo řešeno jako otevírací. I kdyby však bylo, stejně by byl asi problém s jeho držením v otevřené poloze. Pokud někdo máte zkušenosti s fotografováním z letadla, dejte mi prosím vědět.

Ukázka letecké mapy - oblast Marlborough sounds.

pokračování