canterbury plains

Historickou soupravu Taieri gorge railway jsem později viděl na nádraží v Dunedinu, odkud je snad každý den vypraven jeden vlak. Jedná se sice také o bez výjimky turistickou záležitost, ale zařadil bych ji mezi další věci, které bych na své eventuální další cestě na Zéland nechtěl vynechat. Tam, kde řeka Taieri otáčí svůj tok, tam Luboš náhle zakřičel: „Ranfurly!“. Ano, podle mapy pod námi bylo město Ranfurly. Snažíme se najít pivovarský komín, ale nic nevidíme.

Canterbury plains - východní pobřeží je převážně rovinaté a zemědělské.

Pak přelétáváme hřeben Hawkdun. Má něco přes 2000 m.n.m.. Za ním nás čeká překvápko – je tam úplně bílo. Souvislá vrstva oblačnosti. Přesto letíme dál nad touto vrstvou doufaje, že snad někde najdeme díru v mracích. Skutečně ji nakonec nacházíme a dostáváme se pod oblačnost. Zjišťujeme, že jsme zrovna překřížili velkou řeku, která by podle všeho, ale hlavně podle mapy, měla být Waitaki.

                

Canterbury plains - východní pobřeží je převážně rovinaté a zemědělské.

Letíme ve výšce nějakých 600 feetů nad řekou, tedy vlastně nad mořem, protože výškoměr neukazuje výšku na d terénem, k pobřeží. Vpravo poznáváme Oamaru. Měníme kurz na severní a podle pobřeží se chystáme na přistání v Timaru, kde musíme dočerpat palivo. Ještě dnes bychom rádi pokračovali dále na sever, abychom se co nejvíce přiblížili Paraparaumu.

Canterbury plains - východní pobřeží je převážně rovinaté a zemědělské.

Banks peninsula

V Timaru tedy dočerpáváme palivo a hned jdeme zase do vzduchu. Tato část pobřeží je úplně placatá. Placka končí za jezerem Ellesmere, které je spíše zátokou. Na poloostrov Banks se táhne hřebínek a samotný poloostrov je už poměrně výrazně členitý. Přelétáváme tento hřebínek a ocitáme se nad přístavem Lyttelton, což je vlastně předměstí Christchurch.

     
Poloostrov banks z ptačí perspektivy. Nám počasí takový snímek neumožnilo pořídit,
tak jsem si ho vypůjčil.

                                                                                                                                                                              pokračování